Więcej Informacji – FAQ

Jakie są różnice między INTO Poland a innymi organizacjami?

Jednym słowem: doświadczenie. Wielu pracowników zna program wymiany z obu stron, ponieważ będąc w Twoim wieku uczestniczyli w programie wymiany. Ponadto, rozpoznawalne i wysoko oceniane przez uczestników są nasze Welcome Camps w New York, Chicago, London, Aucland, Toronto i Barcelona. Oferujemy 5 gwiazdkowe usługi!

Jaki jest najlepszy czas aby wyjechać na wymianę?

Uznaje się, że najbardziej właściwym czasem na wymianę jest kiedy ma się ukończone 16 lat. Większość uczniów rozpoczyna swoją wymianę po zakończeniu gimnazjum, czyli w 1 klasie liceum. Na początku wymiany uczeń musi mieć skończone 15 lat i nie może być starszy niż 18,5. Wymagania wiekowe są niezbędne, ponieważ zapewniają potrzebną dojrzałość, aby brać udział w takim programie.

Czy mogę wyjechać na wymianę krótszą niż rok czy też pół roku?

Większość osób wybiera wymiany roczne lub półroczny pobyt. Jest też grupa osób, która wybiera wymianę na jeden semestr, około 12 tygodni. Semestr wybiera zwykle ten, kto chce wrócić do tej samej klasy w polskiej szkole.

Czy lepiej jest wyjechać na rok szkolny, pół roku czy kilka miesięcy?

Na to pytanie nie ma łatwej i jednoznacznej odpowiedzi. Zdecydowana większość uczniów wyjeżdża na roczną wymianę, 10% na pół roku lub na jeden semestr (10-12 tygodni). Krótsze wymiany wybierają osoby, którym wydaje się, że rok jest zbyt długi aby opuścić Polskę a poza tym, chcą wrócić do tej samej klasy. Po powrocie z krótszej wymiany wielu uczniów potwierdza, iż był to zbyt krótki czas na aklimatyzację i utworzenie trwałych przyjaźni. Te doświadczenia mówią, że jeżeli masz możliwość wyboru rocznej wymiany zdecydowanie wybierz właśnie ten program. Niekiedy powodem wyboru pół rocznej wymiany jest fakt, że nie chcesz zbyt wiele tracić w polskiej szkole. Oczywiście, jest to ważny powód, ale tutaj należy sobie odpowiedzieć na pytanie czy roczna wymiana nie ma większej wartości niż uniknięcie powtarzania roku szkolnego w Polsce?

Czy jadąc na wymianę stracę rok szkolny w Polsce?

Ze względów formalnych nie tracisz roku szkolnego w Polsce gdyż rozporządzenie MEN jasno wyjaśnia, iż rok spędzony w szkole za granicą jest uważany za kontynuację nauki i wracając musisz jedynie pamiętać, aby przywieść odpowiednie dokumenty ze szkoły zagranicznej i zdać różnice programowe między polską a zagraniczną szkołą. Wszystko jednak zależy od Twojej szkoły w Polsce. Warto się skonsultować z dyrekcją szkoły przed przewidzianym wyjazdem. Naturalnie, niektórzy uczniowie decydują się na powtarzanie roku w Polsce ze względu na wybór studiów i chęć dobrego przygotowania się do egzaminów wstępnych. Trzeba również pamiętać ile dzięki programowi wymiany zyskujesz: dojrzałość, pewność siebie, przyjaźnie, znajomość języków obcych, nowe doświadczenia. Możesz się wiele nauczyć o świecie, ale przede wszystkim wiele o sobie a w przyszłości na pewno będzie to czynnik, który stanie się pomocny w Twojej karierze zawodowej. Ważne jest również mówienie o programie wymiany tak żeby uświadomić nauczycieli, że taki program to nie wakacje a kontynuacja nauki, która dorównuje polskim standardom.

Do której klasy zostanę przyjęty w szkole w kraju wymiany?

Decyzja ta należy do administracji szkoły w kraju wymiany. Jeśli w Polsce skończyłeś gimnazjum czyli 9 klasę w polskim systemie edukacji najprawdopodobniej zostaniesz zapisany do 10 albo nawet 11 klasy, a w nielicznych wypadkach nawet do 12. Przypisanie do klasy zależy również od testu jaki zdajesz w szkole, po przyjeździe do kraju wymiany i znajomości języka kraju wymiany.

Czy mogę uzyskać dyplom ukończenia szkoły?

Nasz program nie daje gwarancji ukończenia szkoły za granicą a tym samym otrzymania tamtejszego dyplomu. Oczywiście są przypadki, w których będzie to możliwe, np. wybierając USA, wtedy kiedy zostaniesz zapisany do ostatniej klasy, czyli 12. Pamiętaj jednak, że nawet uczęszczanie do 12 klasy nie jest gwarantem otrzymania dyplomu. Wszystkie sprawy dotyczące klasy, w której się znajdziesz i ewentualnego otrzymania dyplomu zależą wyłącznie od administracji i regulacji szkolnych w kraju wymiany. INTO Poland nie ma na to wpływu.

Jeśli uczestniczysz w dwuletnim programie IB (International Baccalaureate) możesz brać udział w testach na A-levels lub programie IB.

Czy w trakcie programu otrzymuję w szkole zagranicznej stopnie i piszę sprawdziany/testy?

Tak, tak samo jak w polskiej szkole również podczas programu wymiany jesteś zobowiązany regularnie uczestniczyć we wszystkich zajęciach szkolnych, zostajesz odpytywany na lekcjach i bierzesz udział w testach. Oczywiście, otrzymujesz także stopnie tak samo jak pozostali uczniowie.

Jakie przedmioty mogę wybrać?

W wielu szkałach zagranicznych uczniowie mają dostęp do znacznie większej gamy przedmiotów niż w Polsce. To świetny sposób na poznanie nowych obszarów i możliwość kształcenia się w nietypowych kierunkach. Należy mieć jednak świadomość, że nie ma gwarancji, że będziesz się mógł zapisać na wszystkie przedmioty, którymi jesteś zainteresowany. Oprócz klasycznych przedmiotów takich jak matematyka, języki, historia, chemia, biologia, dla przykładu, szkoły oferują także: dziennikarstwo, astronomię, mechanikę samochodową, computer science, nie wspominając o dużym wyborze oferowanych zajęć sportowych.

Jak duża jest szkoła, do której będę uczęszczał podczas wymiany?

Pracujemy wspólnie ze szkołami wszystkich wielkości, od bardzo małych (poniżej 100 uczniów) do bardzo dużych (ponad 3000 uczniów). Żadna organizacja, która specjalizuje się w wymianie uczniów szkół średnich nie ma wpływu na wielkość szkół jakie oferowane są uczestnikom wymiany. Pierwszą i najważniejszą częścią wymiany jest znalezienie odpowiedniej rodziny goszczącej i dopiero jak ją już znamy uczeń zapisywany jest do lokalnego liceum (tak np. jest praktykowane w programie wymian do USA). Uważamy, że wielkość szkoły jest drugorzędnym czynnikiem.

Czy będą inni uczniowie z wymiany w mojej szkole?

Jest możliwe, że wśród uczniów danej szkoły znajdą się inni uczestnicy z wymiany. Szkoły, w zależności od swojej wielkości, mają od kilku do kilkunastu uczniów z wymiany w ciągu roku. Staramy się aby w jednej szkole nie było innego ucznia z Polski, tylko z innych krajów. Obecność dużej grupy Polaków mogłoby spowodować, iż będziecie rozmawiać w języku polskim czego chcemy uniknąć podczas wymiany. Staramy się aby ogół uczniów z wymiany w danej szkole nie był wyższy niż 3%. Oznacza to, że np. szkoła z 300 uczniami ma maksymalnie 9 uczniów z wymiany z Holandii, Norwegii, Niemiec, Polski itp. Będą też przypadki szkół, które takich ograniczeń nie stosują i wtedy jest możliwe, iż uczniów z wymiany będzie więcej.

Jeśli nie mówię po hiszpańsku czy portugalsku to czy nadal mogę pojechać do Argentyny, Brazylii czy Hiszpanii?

Niewielu naszych uczestników mówi po hiszpańsku lub portugalsku a mimo to wybierają te kraje na swoją wymianę. To na pewno wspaniałe doświadczenie płynnie nauczyć się mówić po hiszpańsku czy portugalsku. Zaraz po przyjeździe czeka na Ciebie tygodniowy kurs językowy. Oczywiście, przygotowanie jest jak najbardziej wskazane także zalecamy przed rokiem wymiany rozpocząć kurs hiszpańskiego lub portugalskiego. To na pewno przyśpieszy Twoje postępy po przyjeździe do kraju wymiany.

Jakie kryteria stosuje się przy wyborze rodziny goszczącej?

We wszystkich krajach stosuje się bardzo surowe kryteria zdolności goszczenia uczniów z wymiany, zwłaszcza w USA. Rodziny powinny żyć w typowym środowisku i bardzo ważne jest poznać dlaczego rodzina decyduje się gościć ucznia. Policja sprawdza wszystkich członków rodziny powyżej 18 roku życia.

Jak wybierana jest rodzina goszcząca?

W Stanach Zjednoczonych nasza organizacja partnerska FLAG pracuje w dużej sieci lokalnych koordynatorów. Właśnie lokalny koordynator odwiedza potencjalne rodziny, które znajduje za pośrednictwem zbudowanej sieci. W USA istnieją przepisy Departamentu Stanu, które regulują sprawy dotyczące rodzin goszczących. Jedna z tych regulacji mówi, że rodzina goszcząca może być oddalona od miejsca zamieszkania lokalnego koordynatora nie więcej niż 2 godziny drogi lub 150 mil. Dla każdej osoby powyżej 18 roku życia muszą być złożone certyfikaty policyjne o niekaralności. Dom musi być w dobrej kondycji. Rodziny goszczące podpisują również dokument, w którym wyrażają zgodę na zasady programu.
W innych krajach, takich jak Anglia, Irlandia, Szkocja, Argentyna i Hiszpania. uczniowie również są odwiedzeni przez lokalnych koordynatorów, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych. Każda rodzina goszcząca zostaje sprawdzona przez policję jak również odwiedzi ją pracownik naszej organizacji partnerskiej w danym kraju wymiany.

Dlaczego rodziny przyjmują ucznia z wymiany?

Każda rodzina ma inne powody. Niektóre rodziny mają dzieci, które nigdy nie miały okazji podróżować a przyjęcie ucznia z innego kraju to rodzaj przybliżenia nieznanej kultury w ich domu. Inni mogą mieć przodków, którzy pochodzą z Polski i dlatego decydują się właśnie na polskiego ucznia, aby odświeżyć informacje i przybliżyć się do kraju swoich dziadków i pradziadków. Jeszcze inni mogą żywić podziw i ciekawość danego kraju. Przede wszystkim są bardzo dumni z ich kraju i chcą pokazać młodej osobie z zagranicy ich kulturę, obyczaje i przyrodę.

Kiedy otrzymam informacji o mojej rodzinie goszczącej?

Nie ma z góry ustalonej daty, w której otrzymasz informacje o rodzinie goszczącej. To może być nawet na początku roku lub też na krótko przed wyjazdem, bywa że niecały tydzień. Możesz być pewny, że tego samego dnia, w którym otrzymamy tzw. Placement Information również Ty je dostaniesz. Jadąc na wymianę do Anglii czy Hiszpanii informacje o rodzinie otrzymasz stosunkowo wcześnie, natomiast w USA Departament Stanu ustalił zasadę, że uczniowie powinni mieć ustalone rodziny goszczące nie później niż do 31 sierpnia danego roku.

Czy muszę chodzić ze swoją rodziną goszczącą do kościoła?

Twoja rodzina goszcząca oczekuje żebyś uczestniczył w życiu rodziny i również chodził z nimi do kościoła. Pamiętaj jednak, że wizyta w kościele w USA to zupełnie inne wydarzenie niż w Polsce. Kościół odgrywa ogromną rolę społeczną w życiu wielu Amerykanów i Kanadyjczyków. Wiele imprez, wyjazdów i imprez sportowych dla młodzieży organizowane są przez lokalne zgromadzenia różnych religii. Nasi uczniowie zgłaszali pozytywne doświadczenia z życia kościoła.

Czy mogę zmienić rodzinę goszczącą w przypadku problemów?

Mimo, że nasi partnerzy są zaangażowani aby znaleźć w kraju wymiany dla naszych uczniów jak najbardziej odpowiednie rodziny, zdarza się, że w życiu codziennym, zauważa się, że nie ma tzw. „międzyludzkiej chemii” lub że masz spory z rodzeństwem goszczącym. Być może, potrzeba jest po prostu więcej czasu żeby się dotrzeć i dostosować do stylu życia i przyzwyczajeń jakie ma rodzina goszcząca. Często też zdarza się, że uczeń z Polski potrzebuje więcej czasu aby odnaleźć się w kulturze Oczekuje się, aby aktywnie działać na rzecz budowania dobrych relacji z rodziną i starać się pracować nad rozwiązaniem ewentualnych problemów. Jeśli uważasz, że sam sobie na tym polu nie radzisz należy skontaktować się z lokalnym koordynatorem i poprosić go o pomoc w rozwiązaniu problemu. Najważniejsze jest być uczciwym i otwartym. Jeśli mimo starań obu stron nadal nie ma porozumienia, istnieje możliwość zmiany rodziny.

Czy rodziny otrzymują pieniądze za goszczenia ucznia z wymiany?

W USA rodziny w ogóle nie otrzymują żadnych pieniędzy za goszczenie ucznia wymiany, jest to wymóg Departamentu Stanu USA. W innych natomiast krajach wygląda to różnie. W Nowej Zelandii, Australia, Kanada, Anglia, rodziny otrzymają wynagrodzenie na pokrycie kosztów pobytu ucznia z wymiany, typu ogrzewanie, elektryczność. Koszty te są wliczone w cenę programu. Nasi lokalni przedstawiciele przywiązują dużą wagę do uświadomienia rodzin goszczących, że oprócz pieniędzy, które otrzymują, wiedziały, że program niesie za sobą specjalne obowiązki, warunki i długoterminowe zobowiązań.

Czy mogę odrzucić otrzymaną rodzinę goszczącą jeśli uważam, że jest nieodpowiednia?

Nie ma takiej możliwości aby odrzucić otrzymaną rodzinę. Trzeba się z nimi poznać, zamieszkać, dopiero wtedy jesteś w stanie świadomie decydować. Doświadczenie pokazuje nam, że znając rodzinę tylko z aplikacji często wysuwasz pochopne wnioski i dochodzi do błędnych decyzji na temat ludzi, których praktycznie nie znasz.

Czy będę miał swój własny pokój?

Najczęściej, będziesz miał swój własny pokój. Ale musisz być przygotowany, że pokój może być mniejszy niż ten który masz w domu. W niektórych przypadkach możesz dzielić pokój z host rodzeństwem lub uczniem z wymiany, który zostanie umieszczony w tej samej rodzinie co Ty. W większości programów własny pokój jest gwarantowany.

Czy muszę pomagać w pracach domowych?

W ramach programu wymiany żyjesz z rodziną u której mieszkasz a nie jesteś na turystycznym wypadzie czy w hotelu. Oznacza to, że będziesz miał te same obowiązki, jak host rodzeństwo czy inni członkowie rodziny, takie jak: koszenie trawnika lub mycia naczyń. Oczywiście w każdym przypadku należy zachować swój własny pokój schludny i czysty. O obowiązkach domowych decyduje rodzina goszcząca. Omawiacie je wspólnie na początku mieszkania u nich.

Czy będę mieszkać daleko od szkoły?

Spójrz na znajomych w Polsce. Niektórzy mieszkają raptem dwie minuty spacerem od szkoły a inni dojeżdżają autobusem. Podczas wymiany ta sprawa nie wygląda inaczej. Wszystko zależy gdzie będzie mieszkała Twoja rodzina goszcząca.

Kiedy jest najlepszy czas na wakacje z rodzicami zanim rozpocznie się program?

Większość organizacji wymian na świecie nie może powiedzieć z góry, kiedy otrzyma informacje o miejscu, w którym zamieszkasz. Musisz być przygotowany do wylotu na wymianę od połowy lipca do połowy września. Zaleca się aby wybrać się na rodzinne wakacje w czerwcu lub z początkiem lipca. Należy również pamiętać o zagospodarowaniu wystarczającej ilości czasu na złożenie wniosku wizowego i seminarium przedwyjazdowe. Natomiast dla rodziców byłoby najlepiej aby zaplanowali swój wakacyjny wyjazd, już bez Ciebie, w połowie września.

Jakie są kryteria, które należy uwzględnić aby aplikować do programu wymiany?

Musisz być w wieku od 15 do 17/18,5 lat. Twoja średnia ocen powinny być co najmniej dostateczna. Głównymi kryteriami są dla nas osobowości, motywacja i otwartość na inne kultury i chęć dostosowania się do zasad programu i kraju wymiany.

Czy muszę być wzorowym uczniem żeby uczestniczyć w programie wymiany?

Nie. Uważamy, że średnie/dostateczne wyniki są wystarczające, szczególnie jeżeli masz odpowiednią motywacją aby dostosować się do nowego życia, rozwiązywać problemy, wymagają elastyczności i otwartości, a nie ocen. Wiemy też, że szkoły mają różny poziom edukacji i zdarza się, że oceny nie odzwierciedlają wiedzy.

Jak mogę ubiegać się o miejsce w programie?

Masz dwie możliwości: wypełnij wniosek online bezpośrednio na naszej stronie internetowej, to najszybszy i najprostszy sposób. Możesz również pobrać formularz zgłoszeniowy z broszury, wypełnić i przesłać do naszego biura.

Czy mogę wybrać region w kraju wymiany?

Tak, w wielu krajach wymiany możesz wybrać region za dodatkową opłatą. O tym, w szczegółach będziemy rozmawiać podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W tzw. Programach premium możesz wybrać praktycznie wszystko: region czy nawet specyficzną szkołę.

Jakich dodatkowych kosztów należy się spodziewać?

Koszt wizy i koszty podróży na seminarium przedwyjazdowe w Siemianowicach Ślaskich, kieszonkowe (np. w USA to około 200$ miesięcznie), wycieczki oferowane przez szkołę lub organizację partnerską, wszelkie opłaty lotniskowe i ewentualne koszty mundurków szkolnych i książek. Opłacasz sobie również wybrane przez Ciebie zajęcia poza szkołą czy też autobus do szkoły czy lunch w szkole.

Za co musze płacić z codziennych wydatków a co opłacane jest przez moją rodzinę goszczącą?

Zakwaterowanie i wyżywienie są zapewnione przez rodziny goszczące i są wliczone w cenę programu. Lunch w szkole opłacasz natomiast ze swojego kieszonkowego. Będzie to miły gest z Twojej strony jeśli zaprosisz rodzinę do restauracji lub ugotujesz dla nich w domu tradycyjny polski posiłek. Inne koszty, które trzeba zapłacić samemu: mundurki szkolne, podręczniki szkolne, sport, składki klubowe i wycieczki.

Jaka kwota miesięcznego kieszonkowego jest odpowiednia?

Z doświadczenia możemy powiedzieć, że potrzeba co najmniej 800 PLN miesięcznie kieszonkowego. Z kieszonkowego pokrywasz swoje osobiste wydatki jak: produkty higieniczne, kosmetyki, filmy, sport, składki klubowe, hobby, wycieczki i knajpy. Pamiętaj, że sam płacisz za lunch w szkole. W Anglii wymagana kwota kieszonkowego przez organizację partnerską to 1200 PLN na miesiąc.

Kiedy będzie znana data mojego wyjazdu na wymianę?

Kiedy zostajesz umieszczony w rodzinie goszczącej wtedy możemy ustalić termin Twojego wyjazdu i zaplanować lot i termin udziału w ewentualnym obozie orientacyjnym.

Czy do kraju wymiany będę podróżował sam czy w grupie?

Jadąc do USA, Kanady, Nowej Zelandii i Anglii nasi uczniowie na początku trafiają zazwyczaj na obóz orientacyjny i często zdarza się, że mają lot z innymi naszymi uczniami. Natomiast jadąc na wymianę do Argentyny, Australii, RPA będziemy się starać abyś podróżował z innymi uczestnikami wymiany w danym kraju. Ogólna zasada jest taka, że jeśli jest więcej uczniów, staramy się aby podróżowali wspólnie. Oczywiście należy się przygotować na lot bez innych uczestników. Dla tych, którzy nie czują się na siłach do samotnego lotu sugerujemy wykupienie do biletu usługi assistance for minor, która jest oferowana przez większość linii lotniczych.

Kiedy odbywają się obozy orientacyjne?

Mamy kilka obozów orientacyjnych i naszych uczestników umieszczamy w kolejnych, w ten sposób żeby dotarli do kraju wymiany na 10-5 dni przed rozpoczęciem szkoły. Datę rozpoczęcia obozu ustalamy wtedy kiedy otrzymamy wszystkie dokumenty potwierdzające umieszczenie w rodzinie goszczącej i szkole.

Jakie są różnice między obozami orientacyjnymi?

Różnice dotyczą planu i treści przekazywanych na warsztatach w poszczególnych krajach. Reszta praktycznie jest taka sama, bo wszystkie nasze obozy są obsługiwane przez pracowników i liderów organizacji partnerskiej travelbee, których wyłaniamy spośród naszych byłych uczestników programów wymian. Jako, że travelbee organizuje większość obozów mamy możliwość dostosowania lotów czy też zmiany dnia rozpoczęcia obozu. Obozy przygotowywane są dla europejskich uczniów. Obozy są tak skomponowane, że jest czas na warsztaty, zwiedzanie, zakupy i czas na rozmowy. Najważniejsze, liderzy obozów rekrutowani są z pośród byłych uczestników. Pamiętaj, jeśli będziesz aktywnym po przyjeździe z wymiany możesz być jednym z przyszłych liderów!

Czy mogę podróżować w czasie programu?

Oczywiście! Podczas pobytu za granicą będziesz otrzymywać informacje o możliwych wycieczkach i wyjazdach. Wycieczki i inne wyjazdy nie są wliczone w cenę programu. Oczywiście nie możesz podróżować samodzielnie w kraju wymiany.

Czy mogę sam podróżować w czasie trwania programu?

Nie – nie jest to możliwe ze względów bezpieczeństwa, nie możemy zaakceptować jakiejkolwiek odpowiedzialności za ucznia, który przebywa w nieznanym nam miejscu. Nawet jeśli Twoi rodzice pozwalają na to to w trakcie programu wymiany nie jest to możliwe ze względu na reguły programu jakie są Tobie i Twoim rodzicom znane w momencie decyzji o wymianie.

Czy mogę odbyć kurs prawa jazdy podczas wymiany?

Od paru lat nie jest możliwe odbyć kurs prawa jazdy, ze względu na wymogi ubezpieczyciela.

Czy INTO Poland proponuje stypendia?

Na chwilę obecną nie oferuje stypendiów, być może będzie to możliwe w niedalekiej przeszłości.