Wyjazdy za granicę stają się coraz popularniejsze. Kierunek USA jest popularny wśród turystów podróżujących w celach turystycznych, ale także edukacyjnych. Poznanie kultury amerykańskiej i obycie się z użytkowaniem języka angielskiego to największe zalety takich wyjazdów.

Jak wygląda rok szkolny w USA?

Decydując się na naukę w Ameryce, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Poniżej znajdziesz znaczące różnice pomiędzy amerykańskim a polskim rokiem szkolnym. Warto się z nimi zapoznać, aby zaznajomić się z faktami i obalić mity na ten temat.

  1. Program nauczania nie skupia się aż tak bardzo na teorii, jak na praktyce – doświadczenia i wszelkie badania są codziennością w amerykańskich szkołach. Mitem jest twierdzenie, że nauka wygląda tak samo jak w polskiej szkole, gdyż w Stanach większą wagę przywiązuje się do aktywności pozalekcyjnych.
  2. Duży wybór zajęć dodatkowych – to także pokłosie skupienia na praktycznych umiejętnościach ucznia i rozwijaniu jego talentów w trakcie zajęć pozalekcyjnych.
  3. Amerykańska szkoła charakteryzuje się luźnym podejściem – zdanie to jest po części prawdą, ale nie ma zastosowania w zasadach panujących w szkole. Uczniowie nie mają pełnej swobody, jest to mit, który wyrósł na bazie teorii o amerykańskim śnie. Nie toleruje się nieusprawiedliwionych i częstych nieobecności czy wagarów. Zachowanie również musi być na zadowalającym poziomie.
  4. System oceniania jest taki sam lub podobny jak w Polsce – jest to kolejny mit, ponieważ amerykańskie oceny mają symbole liter z alfabetu, czyli A B C D, a nie tak jak w Polsce 1 2 3 4 5 6.
  5. W ofercie zajęć pozalekcyjnych dużą rolę odgrywa sport – uczniowie mają do wyboru wiele rodzajów aktywności. Jeśli ktoś wykazuje się wyjątkowymi zdolnościami w danej dziedzinie, może skupić się na sporcie, nie wymaga się od niego aż takiego zaangażowania, jak od innych.
  6. Rok szkolny w USA nie ma konkretnej daty rozpoczęcia i zakończenia, uczniowie muszą być przygotowani na rozpoczęcie nauki już w połowie sierpnia, a na zakończenie na koniec maja lub początek czerwca.

Dywagacje o roku szkolnym w USA warto zakończyć stwierdzeniem, że tamtejsze szkoły prywatne cieszą się lepszą opinią niż w Polsce i są przede wszystkim częściej spotykane. W naszym kraju większa ilość dzieci uczy się natomiast w szkołach publicznych.