Nie tylko Erasmus

Obecnie, Erasmus nie jest jedyną możliwością, dzięki której uczniowie mogą pojechać na wymianę. Istnieją także specjalne organizacje, które zajmują się tą kwestią. Dzięki tej opcji możemy pojechać na wymianę uczniowską w różne zakątki świata, wśród których znajduje się miedzy innymi Japonia. Kraj ten staje się coraz bardziej popularny także wśród studentów, którzy chcą pragną poznać jego kulturę tak bardzo różną od naszej, europejskiej. Przede wszystkim, warto wspomnieć, iż na Japonię składają się cztery większe wyspy, jak również setki pomniejszych. Ten kraj pokryty jest także w większości górskimi obszarami, co sprawia, że tamtejsza pogoda jest bardzo zmienna i zróżnicowana.

Japońska kultura i tradycja

Na terenie Japonii znajduje się kilka ogromnych metropolii np. Tokio i Osaka, gdzie możemy zaobserwować duży wpływ zachodniej kultury, jednak wciąż kraj ten jest mocno zakorzeniony w swojej wschodniej tradycji, która liczy sobie setki lat i przejawia się m.in. w noszeniu tradycyjnych kimon wykonanych z jedwabiu, sztuce kaligrafii tuszem, starodawnej japońskiej architekturze ogrodowej czy niezwykle charakterystycznej sztuce kulinarnej, której tajniki są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Nauka w Japonii

Decydując się na wymianę uczniowską w Japonii, trzeba mieć na względzie ważne kwestie dotyczące nauki w tym kraju. Dobra znajomość języków obcych, w tym także japońskiego to podstawa, aby móc dobrze przyswoić materiał i zapoznać nowych przyjaciół. Warto wiedzieć, iż na ten czas japoński system nauczania bazuje na amerykańskim systemie. Oznacza to, że mamy tam do czynienia z 6-letnią szkołą podstawową, 3-letnim odpowiednikiem gimnazjum, 3-letnim liceum oraz 4-letnimi studiami, z czego jedynie 9 pierwszych lat nauki jest obowiązkowe. W większości japońskich szkół obowiązuje także nakaz noszenia mundurków, jak również szereg zasad takich jak np. zakaz noszenia biżuterii, farbowania włosów, piercingu itp. Nauka w Japonii wiąże się też z dużą szansą rozwoju, ponieważ tamtejsze szkolnictwo w dużej mierze stawia na uczestnictwo w rozmaitych klubach i kołach, gdzie można rozwinąć cenne umiejętności.