Nauka za granicą stanowi doświadczenie, którego nie sposób przyrównać do niczego innego. Jest to też najlepsza okazja do tego, aby całkowicie zmienić swoje życie, poznać obcy kraj i kulturę. Przy podejmowaniu decyzji o podjęciu nauki za granicą należy wziąć pod uwagę korzyści płynące z tego rozwiązania. A przed wyjazdem koniecznie należy się odpowiednio przygotować.

Zalety nauki za granicą

Bezsprzecznym atutem dłuższego pobytu za granicą jest poznanie języka „od potrzewki”. Nawet wrodzona nieśmiałość będzie musiała zostać przełamana w tej sytuacji. Codzienne kontakty nie tylko w szkole, ale również poza nią pozwolą na ćwiczenie rozmów z rodzimymi użytkownikami języka. Używając języka na co dzień i ucząc się przedmiotów po angielsku, rozwija się samodzielność i umiejętność radzenia sobie w stresowych sytuacjach. Za granicą bardzo cenione są umiejętności praktyczne, dlatego zdobytą podczas wykładów wiedzę trzeba zastosować w praktyce, przygotowując prace projektowe. A to daje dodatkowe umiejętności. Życie w innym kraju pozwala też spróbować egzotycznych potraw, posłuchać odmiennej muzyki, poznać tradycje i obyczaje. Nauka za granicą daje możliwość spotkania ludzi z całego świata i nawiązania z nimi przyjaźni. Pobyt za granicą pozwala na kształtowanie swoich poglądów. To wspaniała szkoła życia i doświadczenia. Taki wyjazd w przyszłości może stanowić kartę przetargową podczas poszukiwania pracy. Pracodawcy doceniają znajomość języków obcych oraz wykształcenie przyszłych współpracowników. Dodatkowe kwalifikacje nabyte za granicą mogą być warunkiem rozpoczęcia kariery.

Przygotowanie do wyjazdu

Najważniejszym elementem przed wyjazdem do szkoły za granicę jest tak naprawdę motywacja do nauki. Przed skorzystaniem z wymiany zagranicznej, przygotować należy się także na samodzielne życie oraz otworzyć na innych ludzi i inną kulturę. Ale niezbędne są również odpowiednie dokumenty. Oceny na świadectwie są ważne, ale nie we wszystkich szkołach warunkują przyjęcie. Istotne mogą okazać się dodatkowe certyfikaty, zaświadczenia lub dyplomy. Niektóre szkoły wymagają konkretnego poziomu językowego, inne gwarantują pomoc w sytuacji, gdy znajomość języka nie jest wystarczająca. W zależności od wybranej szkoły, przy aplikacji możliwe są dodatkowe testy lub rozmowa kwalifikacyjna. Trzeba też zadbać o zakwaterowanie i utrzymanie, które nie zawsze jest gwarantowane.