W międzynarodowych wymianach uczniowskich bierze udział coraz więcej Polaków. Dłuższy pobyt za granicą jest dla ucznia okazją do nauczenia się języka obcego, poznania innych kultur, zwiedzenia świata i zawarcia przyjaźni na całe życie. Na czym dokładnie polegają takie wymiany?

Zorganizowane przez profesjonalistów

Międzynarodowe wymiany uczniowskie organizowane są przez profesjonalne firmy, które dopinają taki wyjazd na ostatni guzik. Przede wszystkim firma musi znaleźć w danym kraju rodziny, które chętnie zostaną „rodzinami goszczącymi” dla uczniów z innych krajów i podczas pobytu będą traktować ich jak najbliższe osoby. Uczeń z Polski (zazwyczaj 14-18 lat), który chce wybrać się na wymianę, musi określić, czy interesuje go wyjazd na rok, czy np. na semestr. Musi on przerwać naukę w kraju. Jest ona jednak kontynuowana w szkole za granicą. Jeśli uczeń chce wrócić do swojej klasy, musi zaliczyć tylko różnice programowe, które wskaże dyrekcja szkoły. Część uczniów woli jednak powtarzać rok szkolny w Polsce, aby dobrze przygotować się do egzaminów na studia i twierdzą oni, że wysiłek ten jest niezauważalny przy tym, ile zyskali dzięki rocznej lub półtorarocznej wymianie. Firma organizująca wyjazd pomaga uczniowi zaaklimatyzować się w nowym miejscu, jest dla niego wsparciem w razie problemów i odpowiada za to, aby wyjazd był bezpieczny i owocny.

Co zyskuje uczeń?

Międzynarodowa wymiana uczniowska to przede wszystkim okazja dla młodego człowieka do nauczenia się języka obcego. Jednak jest ona także wielką przygodą i zbiorem doświadczeń. Mieszkając w domu Brytyjczyka, Amerykanina czy Hiszpana z krwi i kości, dziecko poznaje też kulturę i zwyczaje danego kraju. Chodząc do lokalnej szkoły, poznaje dzieci w swoim wieku i zawiera przyjaźnie, które mogą przetrwać długie lata. Wyjazd za granicę uczy także samodzielności, odpowiedzialności i otwartości na to, co nowe. Uczniowie wracają do Polski doroślejsi, ale także bogatsi o nowe doświadczenia, a do tego pełni wrażeń. Część z nich łapie bakcyla do podróżowania. Międzynarodowa wymiana uczniowska to emocje i wspomnienia, które zostaną z dzieckiem na lata.